BN Sarawak pertaruh 15 muka baharu - Randau Sarawak

Breaking

Tuesday, April 24, 2018

BN Sarawak pertaruh 15 muka baharu


KUCHING: Barisan Nasional (BN) Sarawak mengumumkan 16 penyandang kerusi dikekalkan, manakala 15 muka baharu dipertaruhkan dalam Pilihan Raya Umum Ke-14 (PRU14), 9 Mei ini.

Pengerusi BN Sarawak, Datuk Patinggi Abang Johari Abang Openg, berkata enam muka baharu ditampilkan Parti Pesaka Bumiputera Bersatu (PBB), dengan Ketua Pemuda PBB Piasau, Lukanisman Awang Sauni menjadi calon termuda, pada usia 36 tahun di Parlimen Sibuti.

Lukanisman sebelum ini merupakan Pegawai Jabatan Hal Ehwal Khas (JASA) Miri menggantikan Datuk Ahmad Lai Bujang yang digugurkan atas faktor kesihatan.

Muka baharu lain yang ditampilkan PBB ialah Genot @ Jeannoth Sinel di Parlimen Puncak Borneo menggantikan penyandang kerusi itu, Datuk Seri Dr James Dawos Mamit, yang meminta direhatkan, juga atas sebab kesihatan.

Bekas Ahli Dewan Undangan Negeri (ADUN) Bukit Saban, Robert Lawson Chuat bertanding di Parlimen Betong sebagai konsensus pertukaran kepada Datuk Amar Douglas Uggah Embas yang memgambilalih kerusinya DUN Bukit Saban pada Pilihan Raya Negeri Ke-11 (PRN11).

Pengunduran Datuk Norah Tun Abdul Rahman Ya'akub di Parlimen Tanjong Manis, juga atas alasan kesihatan menyaksikan PBB menamakan jurutera perunding, Yusuf Abd Wahab, sebagai penggantinya.

Parlimen Igan pula menyaksikan pengguguran penyandang kerusi itu, Datuk Abdul Wahab Dollah, yang digantikan usahawan, Ahmad Johnie Zawawi.

PBB turut mencalonkan muka baharu wanita tunggalnya, Datuk Haniffah Hajar Taib-Alsree, anak bongsu Yang di-Pertua Negeri, Tun Abdul Taib Mahmud, yang akan bertanding di kerusi Parlimen Mukah.

Beliau menggantikan Tan Sri Dr Mohd Leo Michael Toyad, yang sebelum ini menyatakan hasrat mahu berundur sejak mewakili kawasan itu sejak 1982.

Parti Progresif Demokratik (PDP) pula menampilkan jurutera, Subeng Mula sebagai calon baharu mereka di Parlimen Saratok, menggantikan Tan Sri William Mawan Ikom, yang kini menyertai PBB.

Yang pasti, tanggungjawab menanti Parti Rakyat Bersatu Sarawak (SUPP) apabila menggalas misi untuk merampas sekurang-kurangnya dua atau tiga kerusi yang kini ditawan pembangkang.

Presiden SUPP, Datuk Dr Sim Kui Hian bertanding di Parlimen Stampin, manakala

Setiausaha Agung SUPP, yang juga ADUN Piasau, Datuk Sebastian Ting memikul cabaran itu dengan bertanding kali kedua di kerusi Parlimen Miri.

ADUN Repok, Samuel Huang pula dipertaruhkan untuk merampas kerusi Parlimen Sarikei.

Parlimen Bandar Kuching pula menyaksikan SUPP menamakan calon wanita, Kho Teck Wan manakala Parlimen Lanang menyaksikan kelibat calon muda, Kelvin Kong.

Anak kepada Datuk Seri Dr Wong Soon Koh pula dinamakan calon BN-SUPP untuk merampas Parlimen Sibu.

Dua calon Parti Rakyat Sarawak (PRS), Rita Sarimah Insol (Selangau) dan Robert Pasang Alam (Lubok Antu) menjadi kelompok terakhir memasuki senarai, selepas kedua-dua penyandang kerusi dipecat dari parti itu kelmarin.

Senarai Calon Barisan Nasional (BN) Sarawak

1. P192 Mas Gading

Datuk Nogeh Gumbek
BN - PDP

P193 Santubong

Datuk Seri Wan Junaidi Tuanku Jaafar
BN - PBB

P194 Petra Jaya

Datuk Seri Fadillah Yusof
BN - PBB

P195 Bandar Kuching (Muka baharu)

Kho Teck Wan
BN-SUPP

P196 Stampin (Muka baharu)

Datuk Dr Sim Kui Hian
BN- SUPP

P197 Kota Samarahan

Rubiah Wang
BN - PBB

P198 Puncak Borneo (Muka baharu)

Genot @ Jennoth Sinel
BN - PBB

P199 Serian

Datuk Seri Richard Riot Jaem
BN-SUPP

P200 Batang Sadong

Datuk Seri Nancy Shukri 
BN - PBB

P201 Batang Lupar

Datuk Seri Rohani Abdul Karim
BN - PBB

P202 Sri Aman

Datuk Masir Kujat
BN-PRS

P203 Lubok Antu (Muka baharu)

Robert Pasang Alam
BN - PRS

P204 Betong (Muka baharu)

Robert Lawson Chuat
BN - PBB

P205 Saratok (Muka baharu)

Subeng Mula
BN-PDP

P206 Tanjong Manis (Muka baharu)

Yusuf Abd Wahab
BN-PBB

P207 Igan (Muka baharu)

Ahmad Johnie Zawawi
BN-PBB

P208 Sarikei (Muka baharu)

Samuel Huang
BN -SUPP

P209 Julau

Datuk Joseph Salang Gandum
BN - PRS

P210 Kanowit

Datuk Aaron Ago Dagang
BN - PRS

P211 Lanang

Kelvin Kong
BN-SUPP

P212 Sibu (Muka baharu)

Datuk Andrew Wong 
BN-SUPP

P213 Mukah (Muka baharu)

Datuk Hanifah Hajar Taib-Alsree
BN - PBB

P214 Selangau (Muka baharu)

Rita Sarimah Insol
BN - PRS

P215 Kapit

Datuk Alexander Nanta Linggi
BN - PBB

P216 Hulu Rajang

Datuk Wilson Ugak Kumbong 
BN - PRS

P217 Bintulu

Datuk Seri Tiong King Sing 
BN - PDP

P218 Sibuti (Muka baharu)

Lukanisman Awang Sauni
BN - PBB

P219 Miri (Muka baharu)

Datuk Sebastian Ting
BN-SUPP

P220 Baram

Anyi Ngau
BN - PDP

P221 Limbang

Hasbi Habibollah
BN - PBB

P222 Lawas

Datuk Henry Sum Agong 
BN - PBB


No comments:

Post a Comment